Az illóolajok felhasználásának legegyszerűbb módja, ha valamilyen módon a levegőbe juttatjuk. Az orrunkon keresztül azonnali hatást fejtenek ki a szervezetünkre, a légutakra a tüdőre és a lelki állapotunkra. Nem érdemes egyszerre sokat használni, mert az erős illat zavaró lehet, de a gyógyító hatás nem növelhető vele. Inkább többször kevesebbet. Arra is legyünk figyelemmel, hogy az orrunk hamar hozzászokik az illatokhoz, ezért a helyiségben egy idő után már nem érezzük. Ezért menjünk ki rövid időre, majd visszatéréskor megállapíthatjuk, hogy kell-e ismét olajat töltenünk a párologtatóba.
A párologtatásnak több módja létezik.
AROMATERÁPIA
AROMATERÁPIA
Száraz párologtatás
Háló- és gyerekszobában ajánlatos, mert balesetveszélyes lenne ott egy aromalámpát meggyújtani. Papírzsebkendőre 10-20 csepp olajat teszünk és az alvó gyermek vagy felnőtt közelében helyezzük el.
Párologtató edény (fűtőtestre rakható vagy hidegpárologtató)
Főleg télen, amikor szárazabb a levegő, akkor rakjuk ki a szobákban. Napjában többször, de csak keveset
csöpögtessünk bele.
Aromalámpa
A párologtatást intenzívebbé tehetjük aromalámpa segítségével. Ezek olyan kerámia edények, amelyek illóolajok elpárologtatására alkalmasak. Egy tálkában víz és olaj keverékét mécses segítségével melegítjük, ezáltal illatos gőz szabadul fel. Érdemes a vizes tálka méretére odafigyelni, hogy abba annyi víz férjen bele amennyi egy mécses elégéséig elegendő, így nem kell utántölteni. Nem jó a felmelegedett tálkába hideg vizet tölteni, mert elrepedhet. Egy teamécses leégési ideje kb. 4 óra, ezalatt 1,5-2dl víz tud elpárologni. Alkalmanként 10-20 cseppnél többet ne használjunk.
Inhalálás
Légúti betegségeknél jól bevált módszer. Forró vízbe néhány csepp illóolajat cseppentünk és fölé hajolva belélegezzük a gőzt. Hatékonysága növelhető, ha letakarjuk a fejünket. Erre alkalmas illóolajokat válasszunk és 2-3 cseppnél többet ne használjunk, mert a forró vízben nagyon intenzív az illóolajok párolgása.
Permetezés
Inkább nyáron érdemes alkalmazni. Egy permetező flakonba meleg vizet és pár csepp illóolajat teszünk, jól összerázzuk és a levegőbe permetezzük.
Levegőfertőtlenítésre használható olajok: szinte mindegyik illóolajnak van csírátlanító hatása, de kifejezetten jó a citrom, eukaliptusz, kakukkfű, levendula ( bergamot, teafa)
Légfrissítő: fenyő, citrom, narancs, ilang-ilang, jázmin
Rovarriasztó hatásúak: eukaliptusz, borsmenta, citrom, levendula, szegfűszeg. Ezekkel le lehet permetezni a nyitott ajtók ablakok keretét.
Aromfürdő
A fürdővízhez adott pár csepp illóolaj duplán jótékony hatású. A bőrön keresztül felszívódó olajok a testet ápolják, a felszálló illatok a lelket üdítik.
Szauna
A szaunázás kiváló immunerősítő, regeneráló, méregtelenítő hatású. Ez a hatás illóolajok alkalmazásával fokozható. Az illóolajok segítenek akkor is ha csak lazítás vagy feltöltődés a szaunázás célja. Méregtelenítő, tisztító, energetizáló hatású olajok: borsmenta, fahéj, narancs, grapefruit. Feszültségoldó, nyugtató hatású: levendula, ilang-ilang. Légzéskönnyítő, hurutoldó megfázás esetén: erdei fenyő, levendula, eukaliptusz.
Masszázs
Az illóolajos masszázs a bőrbe, a bőr mélyebb rétegeibe, a keringésbe jutva fejti ki jótékony hatását , de az illóolaj illatanyagainak belélegzése is fontos a terápia szempontjából. Előnyös hatással van a vérkeringésre, vérellátásra, emésztésre, nyitokrendszer működésére és a méreganyagok eltávolítására. Az illóolajok önmagukban, hígítás nélkül nem használhatóak , csak növényi un. bázisolajhoz keverve alkalmazhatóak. Felnőtteknek 7-10 csepp, gyermekeknek 3 csepp illolajat tegyünk 5 ml növényi olajba (pl.: sárgabarackmag olaj, kókuszolaj, szezám olaj, mandulaolaj, napraforgó olaj, olívaolaj).